Hygienicko-epidemiologická opatření pro konání amatérských soutěží
Vážení členové FAČR,
po komunikaci s MZČR došlo k úpravě souboru pravidel ke konání soutěžních zápasů a upřesnění některých nejasností. Upravená pravidla naleznete v příloze tohoto sdělení, zároveň FAČR připravil odpovědi na nejčastější dotazy, které z hnutí zaznívají před startem amatérských soutěží.
Kontrolu bezinfekčnosti všech přímých účastníků utkání, tzn. osob uvedených v zápise o utkání, provádí před utkáním rozhodčí, když domácí a hostující družstvo je zároveň povinno sdělit rozhodčímu kontaktní údaj (telefon) na jednu osobu ze svého družstva (ve většině případů vedoucí družstva, případně trenér). Při vyplňování elektronického zápisu o utkání následně rozhodčí stvrdí, že všichni přímí aktéři utkání prokázali svou bezinfekčnost a zároveň uvede jméno, příjmení a telefon nahlášené kontaktní osoby z každého družstva.
Kontrolu bezinfekčnosti diváků provádí pořadatel utkání, tzn. domácí družstvo.
Jak rozhodčí, tak i pořadatel, jsou dle platného mimořádného opatření MZČR oprávněni provádět takovou kontrolu a dané osoby jsou povinny se jí podrobit. V případě, že kontrolu odmítnou, je kontrolující osoba oprávněna nepřipustit je k utkání.
Osoby přímo se účastnící utkání (hráči, rozhodčí a členové realizačního týmu)
- Jakým způsobem má být kontrola splnění bezinfekčnosti prováděna?
Osoba přímo se účastnící utkání je povinna před zahájením utkání prokázat svou bezinfekčnost, a to jedním ze způsobů uvedeným v aktuálně platném mimořádném opatření MZČR. Certifikát o provedení testu, očkování či potvrzení o prodělání nemoci je osoba přímo účastnící se utkání oprávněna předložit v tištěné či elektronické podobě.
- Kdo je odpovědný za kontrolu splnění bezinfekčnosti osob přímo se účastnících utkání?
Za kontrolu bezinfekčnosti osob přímo se účastnících utkání odpovídá rozhodčí.
- Kdo rozhoduje o zákazu vstupu osoby přímo se účastnící utkání z důvodu neprokázání bezinfekčnosti na utkání?
O nepřipuštění osoby přímo se účastnící utkání z důvodu neprokázání bezinfekčnosti rozhoduje rozhodčí.
- Ve kterých případech stačí k prokázání bezinfekčnosti čestné prohlášení?
Čestným prohlášením se mohou prokázat pouze osoby, které absolvovaly test ve škole či školském zařízení v souladu s aktuálně platným mimořádným opatřením MZČR.
- Jak postupovat v případě pozitivního samotestu provedeného na místě?
V případě pozitivního samotestu je osoba povinna podstoupit kontrolní PCR test a dále se postupuje dle aktuálně platného mimořádného opatření MZČR.
Diváci
- Jakým způsobem má být kontrola splnění bezinfekčnosti prováděna?
Divák je povinen při vstupu na utkání prokázat svou bezinfekčnost, a to jedním ze způsobů uvedeným v aktuálně platném mimořádném opatření MZČR. Certifikát o provedení testu, očkování či potvrzení o prodělání nemoci je divák oprávněn předložit v tištěné či elektronické podobě.
- Kdo je odpovědný za kontrolu splnění bezinfekčnosti u diváků?
Za kontrolu bezinfekčnosti diváků odpovídá pořadatel utkání.
- Kdo rozhoduje o zákazu vstupu diváka z důvodu neprokázání bezinfekčnosti na utkání?
O nepřipuštění diváka na utkání z důvodu neprokázání bezinfekčnosti rozhoduje pořadatel utkání.
- Ve kterých případech stačí k prokázání bezinfekčnosti čestné prohlášení?
Čestným prohlášením se mohou prokázat pouze osoby, které absolvovaly test ve škole či školském zařízení v souladu s aktuálně platným mimořádným opatřením MZČR.
- Je potřeba vést evidenci diváků účastnících se utkání?
Evidence diváků se nevede.
- Kdo není povinen prokazovat bezinfekčnost?
Bezinfekčnost nejsou povinny prokazovat děti ve věku do 6 let (tzn. diváci ve věku 6 let včetně a výše tuto povinnost mají).
Tyto dotazy budou průběžně aktualizovány a doplňovány. V případě nejasností je Vaše dotazy možné zasílat na emailovou adresu covid@fotbal.cz.